STRONA GŁÓWNA Themes ARTYKUŁY Themes FORUM Themes ARCHIWUM NEWSÓW Themes GALERIA Themes FAQ Themes KONTAKT Themes FILMY, PIOSENKI KABARET Themes WARTO ZOBACZYĆ!! Themes Dodaj newsa Themes Dodaj zdjęcie Themes Themes 03. Wrzesień 2014
blankARTYKUŁYblank
blank
ARTYKUŁY
blank
blankblankblank
blankOstatnie Artykułyblank
blank Jarmark Królewski 16...
Czy macierzyństwo je...
W planach Bożej Opa...
Informacje o szczegó...
Historia Polski - Ko...
blank
blankblankblank
blankLogowanieblank
blank
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
blank
blankblankblank
blankOnlineblank
blank Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 199
Nieaktywowany Użytkownik: 10
Najnowszy Użytkownik: PawellJ
blank
blankblankblank
blankCYTATYblank
blank

,,O, siądź na moim oknie, przecudowne lato,
niech wtulę mocno głowę w twoje ciepłe pióra korzennej woni.’’

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska

blank
blankblankblank
blankPAMIĘTAJblank
blank

BÓG, HONOR,
OJCZYZNA


blank
blankblankblank
blankRozmowy NIEkontrolowaneblank
blank
Image Hosted by ImageShack.us

blank
blankblankblank
blankNa Forumblank
blank
Najnowsze Tematy
Podziękowanie za roz...
Opinie o pracodawcach
Partnerzy?
perdita di peso senz...
feromony naturalne
Najciekawsze Tematy
ZMIANY NA STRONIE [34]
„Dyskrymina... [33]
Partnerzy? [21]
KOMENTARZE [8]
zawód godny podziwu [6]
blank
blankblankblank
blankOŚWIATAblank
blank

SZKOŁY ŚREDNIE

• ”MECHANIK”
• "PRZEMYSTKA"
• LO -"ŁOKIETEK”

GIMNAZJA

Radziejów
Witowo
Dobre
Osięciny
Skibin
G.Powiatowe

SZKOŁY PODSTAWOWE

SP TOPÓLKA
SP RADZIEJÓW
SP OSIĘCINY
SP K. WIEŚ
SP WOLA SKARBKOWA
SP POCIERZYN
blank
blankblankblank
blankInformacjeblank
blank

UWAGA !

Redakcja NPI nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.

Komentarz będzie usunięty, jeśli będzie zawierał wypowiedzi niezgodne z obowiązującymi normami prawnymi, obyczajowymi czy etycznymi.
wzywające do nienawiści rasowej, etnicznej, wyznaniowej, propagujące przemoc oraz naruszające zasady współżycia społecznego.

Redakcja zastrzega sobie również prawo do usunięcia całego komentarza, jeśli jego treść zawierać będzie niecenzuralne słowa bądź wyrażenia.


Informujemy, że na podstawie art.25 ust.1 punkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994roku "O prawie autorskim i prawach pokrewnych", dalsze rozpowszechnianie artykułów i informacji zamieszczonych na portalu, bez naszej zgody, jest prawnie zabronione.
blank
blankblankblank
blankNawigacjablank
blank ARTYKUŁY
ARCHIWUM ARTYKUŁÓW
FILMY, PIOSENKI KABARET
SZUKAJ
Dodaj newsa
Dodaj artykuł
Dodaj zdjęcie


blank
blankblankblank
blankILOŚĆ ODWIEDZINblank
blank
blank
blankblankblank
blankWitamyblank
blank blank
blankblankblank
blankKonkurs literacki w Radziejowieblank
blank
KAROL SZMAGALSKI
W związku z 200. rocznicą urodzin wybitnego folklorysty i etnografa Oskara Kolberga Sejm Rzeczypospolitej Polski przyjął uchwałę uznającą rok 2014 za Rok O. Kolberga. Ojciec Juliusz (kartograf, późniejszy profesor miernictwa i geodezji na Uniwersytecie Warszawskim) przybył do Polski z Prus (Meklemburgia) w 1798 r. W Warszawie Kolbergowie stali się polskimi patriotami, utrzymując kontakty przyjacielskie z tutejszą inteligencją m.in. z rodziną Chopinów, Samuelem B. Linde czy Kazimierzem Brodzińskim. Oskar otrzymał bardzo staranne wykształcenie, także z teorii muzyki i kompozycji. Jego młodzieńcze wycieczki w okolice Warszawy, w gronie najbliższych przyjaciół, fascynacja ludowym folklorem przejawiająca się w gromadzeniu pieśni i zapisach melodii z czasem przerodziły się w pasję, której efektem są wydawane do dziś w formie monumentalnego zbioru Dzieła Wszystkie Oskara Kolberga.
Więcej tutaj:

bullet Dodane przez admin3 dnia sierpień 27 2014 09:40:26Czytaj więcej ˇ 0 Komentarzy ˇ 28 Czytań - Drukuj
blank Historia mało znana ,, Piołunowo’’ blank
blank

W wielu miejscowościach na kujawskich polach Lubrańcu .Sompolnie Piołunowwie znajdowały się zolle czyli cmentarzyska znajdowały się pozostałości po cmentarzyskach pogańskich.
W Piołunowie Ślady te pochodzą najprawdopodobniej z okresu epoki brązu z III i II wieku p.n.e Każda mogiła przedstawiała kształt trójkąta ostrokątnego złożonego z wielkich kamieni. Pod tymi kamieniami zwykle znajdowały się popielnice, wypełnione popiołem i skałkami krzemiennymi. takie cmentarzysko znajdowało się na Piołunowskim polu .. Jak podają źródła historyczne wieś nosiła nazwę „Pielunowo”.W 1308 r Piołunowo wraz z Płowkami Płowcami Przypust i Pilichowo zostały wymienione jako wsie leżące w dystrykcie radziejowskim, wiadomo ze czerwcu tego roku Łokietek te wsie oddał w zastaw Gerwardowi ,Biskupowi włocławskiemu. Piołunowo nadal pozostało wsią królewską….Ze znalezisk w Piołunowie i opracowań historyków wynika że bitwa płowiecka 1331 r odbywała się także na północ od Płowiec na piołunowskich polach świadczą o tym znalezione 3 miecze oraz widły z okresu bitwy Płowieckiej Obecnie znajdują się one w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie*

* (Autor Piotr Strzyż opracowane historyczne Płowce 1331( fragmenty)
Chcąc szybko wykorzystać osiągnięty sukces Władysław Łokietek, podjął decyzje o marszu w stronę Brześcia kuj. aby rozbić drugą grupę Niestety krzyżaccy gońcy wysłani spod Radziejowa zaalarmowani dowództwo krzyżackie w Brześciu .Pierwsze oddziały zawróciły ok.10.00 i dotarły po upływie 2-2,5 godziny pod Płowce Oddziały zakonne podążały w luźnych grupkach zapewne traktem na Osięciny Śladem walk toczonych na wschód i północ od wsi Płowce, świadczy o tym znalezisko mieczy w Piołunowie .
Autor Piotr Strzyż Polska broń biała
Wśród typów mieczy z terenu Polski wyróżniają się znalezione w Piołunowie,
Miecze z końca XIII początków XIV wieku przystosowane były głównie do zadawania silnych przełamujących cięć Charakteryzowały się szeroką głownią często rozszerzoną się jeszcze w kierunku rękojeści i słabo wyodrębnionym sztychem .Zaznacza się już wydłużenie rękojeści dostosowujące ją do uchwytu półtora ręcznego nawet dwuręcznego tym samym ich długość dochodzi nawet 120-130 cm Jelce są najczęściej długie a głowice mają postać dyskoidalną lub wielokątną .W I Połowie XIV wieku pojawia się nowy typ miecza ,którego głownia zaopatrzona jest już wydatny sztych o sześciobocznym przekroju .Ewolucja ta była spowodowana dostosowaniem ówczesnej broni siecznej do przebijania wzmocnionej osłony ciała jaką był pancerz typu płatny

bullet Dodane przez admin3 dnia sierpień 26 2014 21:13:46Czytaj więcej ˇ 0 Komentarzy ˇ 25 Czytań - Drukuj
blank Święto Wojska Polskiegoblank
blank


Święto Wojska Polskiego jest corocznie obchodzone w rocznicę „Cudu nad Wisłą” - zwycięskiej bitwy warszawskiej, stoczonej w 1920 r. podczas wojny polsko-bolszewickiej, a odniesione w Bitwie Warszawskiej 1920 r. nad Rosją Sowiecką. Bitwa Warszawska, która rozegrała się w dniach 13-25 sierpnia 1920 roku, była decydującym starciem wojny polsko-bolszewickiej. Po tym, jak w dniu 10 marca 1920 roku dowództwo Armii Czerwonej zatwierdziło plan uderzenia na Polskę, głównodowodzący wojsk polskich, Józef Piłsudski, wydał rozkaz rozpoczęcia wyprzedzającej ofensywy na Ukrainie. W dniu 6 sierpnia 1920 r. marszałek Józef Piłsudski, w porozumieniu z gen. Tadeuszem Rozwadowskim, wydał rozkaz rozpoczęcia przygotowań do walnej bitwy nad Wisłą. Naczelnik Państwa zamierzał związać walką jednostki Armii Czerwonej pod Warszawą, a następnie przeprowadzić manewr oskrzydlający siłami grupy uderzeniowej gen. Edwarda Rydza-Śmigłego. Owo decydujące natarcie, praktycznie przesądzające losy wojny, rozpoczęło się dnia 16 sierpnia i zakończyło się spektakularnym sukcesem wojsk polskich i marszałka Józefa Piłsudskiego.

bullet Dodane przez admin3 dnia sierpień 20 2014 20:30:31Czytaj więcej ˇ 0 Komentarzy ˇ 78 Czytań - Drukuj
blank Strażacy z Wahrenholz w Radziejowieblank
blank
KAROL SZMAGALSKI
W dniach(15-17 sierpnia) gościliśmy na terenie powiatu radziejowskiego delegację strażaków z Wahrenholz. Nasi goście odwiedzili Radziejów, Topólkę, Krzywosądz, Osięciny i Inowrocław. Byli także obecni na radziejowskim rynku podczas Jarmarku Królewskiego .Dyskutowano nad współpracą między jednostkami strażackimi w następnych latach.

Karol Szmagalski

bullet Dodane przez admin3 dnia sierpień 18 2014 16:06:05Czytaj więcej ˇ 0 Komentarzy ˇ 54 Czytań - Drukuj
blankKolejna tablica pamiątkowa w gminie Radziejówblank
blank
KAROL SZMAGALSKI

Po odsłonięciu tablicy pamiątkowej podczas uroczystości 14 lipca 2013 roku upamiętniającej odsłonięcie bitwy pod Płowkami w najbliższym czasie nastąpi odsłonięcie kolejnej tablicy na terenie gminy Radziejów.

Tym razem będzie to Czołowo. Trwają intensywne prace przy tym obiekcie. O uroczystości niebawem.bullet Dodane przez admin3 dnia sierpień 11 2014 13:36:05Czytaj więcej ˇ 3 Komentarzy ˇ 103 Czytań - Drukuj
blankAlicja Dębowska artystka z Anusinablank
blank
KAROL SZMAGALSKI

Alicja Dębowska z Anusina jak mówi zaczęła przygodę z malarstwem po sześćdziesiątce. Maluje akwarele i olejem używając akrylu. Malowanie daje jej satysfakcję, odprężenie od codzienności. Ma na swoim koncie liczne wystawy i prezentacje swoich prac na terenie naszego powiatu.
Jej prace są prezentowane były podczas XX Dni Piotrkowa Kujawskiego nie tylko. Była okazja aby trochę porozmawiać. Wystawiała także na dniu 11 kwietnia 2014 roku w Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Piotrkowie Kujawskim podczas wystawy z cyklu "Prezentacja artystów" z Miasta i Gminy Piotrków Kujawski” pod Patronatem Komisji Oświaty Kultury i Sportu oraz Burmistrza Miasta i Gminy Piotrków Kujawski. Wspomaga ją jej mąż Zenon. Pani Alicja to także koronczarstwo, haft. Ba pisze także wiersz. Ma ich w swoim dorobku ponad trzydzieści. Niedawno zaczęła je publikować. Można je znaleźć w wydaniu Wydawnictwa „Krukowiak”, na stronie internetowej. Umówiliśmy się na rozmowę. O czym niebawem. Jest również aktywną członkinią zespołu „Piotrkowianie”.

Karol Szmagalski

bullet Dodane przez admin3 dnia sierpień 07 2014 20:06:450 Komentarzy ˇ 58 Czytań - Drukuj
blank Informacja PTS Piołunowiankablank
blank


3 sierpnia 2014 w Smargline odbyły się IV Powiatowe Zawody Wędkarski e ,o Puchar PTS Piołunowanki w zawodach wzięli udział wędkarze naszego powiatu
Pierwsze miejsce zajął
Ryszard Stasiak zdobył 3730 punktów
2)Marcin Strzelecki 3550 punktów
3 Roman Staniszewski 2840 punktów
Nagrodę za największą rybę otrzymał Ryszard Stasiak 3,08 kg
Dalsze miejsca kolejno zajęli;
Sławomir Małkowski ,Piotr Żywica ,Józef Żywica ,Ryszard Staniszewski , Arkadiusz Bieganowski .
Pozostałym zawodnikom nie powiodło się ,ale już 7 września także w Smarglinie, pokażą na co ich stać.
Sędzią był Dariusz Wajer ,nagrody wręczył Roman Ganas do dziś lider tych zawodów
bullet Dodane przez admin3 dnia sierpień 03 2014 21:07:00Czytaj więcej ˇ 0 Komentarzy ˇ 60 Czytań - Drukuj
blank Godzina „W” w Radziejowieblank
blank
MIASTO RADZIEJÓW

31 lipca 1944 roku gen. ”Bor” wydaje rozkaz rozpoczęcia akcji zbrojnej w Warszawie. Godzina „W” zostaje ustalona na 1 sierpnia o godzinie 17,oo. Dziś mija 70. lat od tego momentu.
Na Radziejowskim rynku odbyła się Manifestacja patriotyczna z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego z udziałem władz miasta, starostwa .Zebrali się mieszkańcy, aby oddać hołd bohaterskim uczestnikom powstania warszawskiego.

Tekst foto Karol Szmagalski


bullet Dodane przez admin3 dnia sierpień 01 2014 19:21:51Czytaj więcej ˇ 1 Komentarzy ˇ 101 Czytań - Drukuj
blankParę minut u Aleksandry Sas Wisłockiejblank
blank
KAROL SZMAGALSKI
Jest 25 lipca 2014 roku, pochmurna pogoda. Wsiadam na swoja Gazelę i ruszam na przejażdżkę. Po drodze wpadam do Aleksandry Sas Wisłockiej żony zmarłego przyjaciela, dobrej znajomej aby porozmawiać o jej wystawie na XX Dniach Piotrkowa Kujawskiego. Przy okazji oglądam porozwieszane obrazy, których 30 zostanie zaprezentowanych w dniu 27 lipca 2014 roku. Niektóre są jeszcze nie doschnięte. Ola mówi ,że obok niej wystawi także swoje obrazy jej córka Dominika. Pasja Oli jest nie tylko malowanie, które w genach odziedziczyła po swoim ojcu Szczepanie (1913-1967) cenionym inowrocławskim rzeźbiarzu i malarzu oraz dwóch wujów artystów – malarzy. Ma satysfakcję, że pasją malarską zafascynowała Dominikę, która swój talent zaprezentuje wraz z nią.


bullet Dodane przez admin3 dnia lipiec 27 2014 19:53:50Czytaj więcej ˇ 0 Komentarzy ˇ 91 Czytań - Drukuj
blankOgromny pożar w Bieganowie (powiat radziejowski)blank
blank
GAZETA Pomorska
.Mogło spłonąć 40 ha zboża
Strażacy gaszą płonące zboże w Bieganowie. Do akcji wysłani zostali z innego pożaru. Słoneczna pogoda, brak deszczu powoduje, że pożar szybko się rozprzestrzenia. Mieszkańcy mówią, że może spłonąć 40 ha zboża.
Strażacy zgłoszenie o pożarze w Bieganowie otrzymali o godz. 15.16. Pierwszy zastęp na miejsce dojechał 10 minut później. Oburzeni mieszkańcy, którzy poinformowali nas o pożarze, mówili, że strażacy dojechali dopiero po pół godzinie.
- Ogień bardzo szybko się rozprzestrzenia. Pogoda mu sprzyja - powiedział nam Jarosław Stokwisz, który właśnie jedzie na miejsce na akcji
Prawdopodobnie spłonęło już 40 hektarów zboża, w gaszeniu pożaru pomagają także mieszkańcy.
- Pożar zaczął się od rowu - powiedział nam strażak w jednostce kierowania PSP w Radziejowie. - Wystarczy mała iskra. Ogień bardzo szybko się rozprzestrzenia. Strażacy do Bieganowa dojechali z innego pożaru zboża.
Jak się dowiedzieliśmy o 13.45 płonęło zboże w Iłowie (gm. Topólka). Trwa tam dogaszania pożaru.
W gaszeniu pomagają również druhowie z okolicznych OSP.
Około godziny 19 akcje gaszenia pożarów się zakończyły.
W Iłowie spłonęło około 3 hektarów zboża i 3 hektary słomy w balotach. Straty wyceniono na 30 tysięcy złotych.
W Bieganowie spłonęły 3 hektary zboża, a straty wyniosły 20 tysięcy złotych.
W obu przypadkach przyczyny pożarów są nieustalone. Strażacy wymieniają kilka przyczyn. Jedną z nich może być rzucony niedopałek, iskra z maszyny rolniczej lub samochodu albo podpalenie.(fot. Sebastian Duszyński/archiwum)

Źródło Gazeta Pomorska

bullet Dodane przez admin3 dnia lipiec 22 2014 11:12:520 Komentarzy ˇ 71 Czytań - Drukuj
blankŚmiertelny wypadek w Morzycach blank
blank

75-letnia kobieta zginęła w zderzeniu z fiatem cinqecento. Do wypadku doszło na drodze wojewódzkiej nr 267. Śledztwo wyjaśni okoliczności tej tragedii.
Do zdarzenia doszło wczoraj(17.07) kilka minut po godzinie 12 w miejscowości Morzyce na drodze wojewódzkiej nr. 267. Jak wstępnie ustalili policjanci, kierujący fiatem cinqecento 75-letni mieszkaniec powiatu włocławskiego jechał w kierunku Osięcin.
Z nieustalonych na chwilę obecną przyczyn doszło do zderzenia z kobietą prowadzącą rower, która przechodziła przez jezdnię. 75-letnia mieszkanka gminy Bytoń, pomimo podjęcia reanimacji przez ratowników medycznych zmarła na miejscu.
Kierowcę auta poddano badaniu na zawartość alkoholu- był trzeźwy. Droga przez kilka godzin była nieprzejezdna, policjanci wyznaczyli objazdy.
Przyczyny i okoliczności tego tragicznego wypadku wyjaśni śledztwo prowadzone pod nadzorem prokuratora.

asp. Marcin Krasucki
oficer prasowy KPP Radziejów

bullet Dodane przez admin3 dnia lipiec 18 2014 11:00:200 Komentarzy ˇ 82 Czytań - Drukuj
Strona 1 z 251 1 2 3 4 > >>
blankLinki do ciekawych stronblank
blank •Radio PiK •Gazeta Pomorska •RZECZPOSPOLITA •NASZ DZIENNIK •GAZETA WYBORCZA •DZIENNIK •SUPER EXPRES •Fakt •Nowości •Najwyższy czas •Niezależna •WPROST •Gazeta prawna •Plotki, skandale •Magazyn ślubny •Astronomia •Budowlaniec •Tygodnik Solidarność •Horoskop • Sennik •BRAWO •Dziewczyna •STUDENCKA •Cogito •Fun Club •POPKORN blank
blankblankblank
blankAktualny czasblank
blank


blank
blankblankblank
blankPROGNOZA POGODYblank
blank
POGODA

blank
blankblankblank
blankBLOGIblank
blank

Piotr Kalinowski (pik)
(Z.Zukowski)


blank
blankblankblank
blankPOKÓJ POETÓWblank
blank
Pokój poetów

blank
blankblankblank
blankOPOWIADANIA, NOWELEblank
blank
OPOWIADANIA, NOWELE

blank
blankblankblank
blankMałgorzata Pietrzakblank
blank
Małgorzata Pietrzak


PSAŁTERZ LIPCOWY

Zagraj mi
na strunach pragnień
palcami wiatru

Zagraj

przypnij słodkie dźwięki
do miękkich liter
mojego imienia

zagraj

nim umilknie niebo
nim poruszy się ziemia

w nutach zapisz takt
na jedną miłość
i dwie nieokiełznane dusze
wtulone szczelnie
w nagły zachwyt

zagraj

nim naga samotność
okryje się
kształtem muzyki

graj

zahipnotyzuj moje myśli

ostatni raz

Małgorzata Pietrzak

blank
blankblankblank
blank - UWAGA -blank
blank .blank
blankblankblank
blankShoutboxblank
blank
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

vella
02-08-2014
http://el-stacja.pl/wp/

s@uber
22-06-2014
Reakcja najwyższych urzędników państwowych RP po śmierci zbrodniarza Jaruzelskiego jest najlepszą ilustracją stanu, w jakim się znajdujemy.Po 25 latach rzekomej wolności instytucje państwa polskiego s

s@uber
19-06-2014
Wolność słowa jest bezsprzecznie wielką wartością i podstawą demokracji. Jednak czy jest rzeczą właściwą upamiętniać coś, czego dzisiaj w Polsce nie mamy ?

s@uber
19-06-2014
Czy to początek końca PO ??? smiley Po to Neron budował Koloseum, żeby lud zapomniał o problemach codzienności ..., a tu nie ma już za co, koniecznością szukanie zastępczych tematów, no ale strawa duchow

salamandra
12-06-2014
,,Gdy bieda wciąż trwa, nie ma prawdziwej wolności.'' /Nelson Mandela/

s@uber
07-06-2014
"Nie chcemy nikomu umniejszać jego zasług, ale chcemy (…smiley, aby pamiętali inni, że wolność zaczęła się w Polsce”

s@uber
07-06-2014
Wolne słowo to był dynamit, który rozsadził system – mówił prezydent. Komorowski zaapelował o pamięć o wydarzeniach sprzed 25 lat

s@uber
07-06-2014
Memoriał Wolnego Słowa przy ul. Mysiej w Warszawie, gdzie mieścił się urząd cenzury, odsłonił prezydent Bronisław Komorowski wraz z prezydent stolicy Hanną Gronkiewicz Waltz i działaczami podziemia. W

s@uber
06-06-2014
"Historia uczy, że demokracja bez wartości łatwo się przemienia w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm."- polski świety

s@uber
04-06-2014
A może jednak są to obchody sukcesu beneficjentów Magdalenki i to ich zdobycze świętem narodu, dlatego zawsze musiało być tak cicho coby nie zapeszyć i nie skończył się przedwcześnie raj wymarzony ...

Archiwum
blank
blankblankblank
blankWYŚLIJ SMSblank
blank
WYŚLIJ SMS

blank
blankblankblank
blankWARTO ZAJRZEĆblank
blank

SZLAKI PAMIĘCI

NONSENSY

POSŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA

blank
blankblankblank
nav-left nav

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie